I když jste na sebe i na svého psa hodně opatrní, časem se velmi pravděpodobně nevyhnete nějakému zranění či nemoci. A stejně jako je důležitá lékárnička pro lidi, měla by mít místo v domácnosti i lékárnička pro psy. Ačkoliv pes se často spokojí s málem, bohužel mu nemůžete s čistým svědomím dávat stejné léky jako sobě, protože některé z nich jsou pro něj dokonce toxické.
Lékárničku můžete pejskovi zařídit samostatně, nebo ji propojit s vaší, protože některé léky a potřeby přece jen budou stejné nebo alespoň podobné. Důležité je mít základní léky vždy po ruce. Ušetříte si tak stres i cestu do lékárny. Navíc problémy mohou vašeho psa postihnout kdykoliv – večer, během víkendu apod.
Lékárnička pro psa obsahuje i léčiva vhodná pro lidi
- Aktivní uhlí nebo Entero ZOO detoxikační gel – ideální pomocníci při akutním průjmu. Entero ZOO gel je pravděpodobně lepší, protože se jedná o čirou pastu, kterou pohodlně přimícháte psovi i do žrádla nebo do vody a on si ničeho nevšimne. Entero ZOO gel je vhodný i při otravách. Jestliže dáte pejskovi aktivní uhlí, tak se bobky zabarví do černa a vy nepoznáte, jestli v nich nemá třeba i krev.
- Betadine mast i roztok ke kožnímu podání – výborná dezinfekce. Mast používejte na noc a roztok dobře zředěný během dne. Hodí se na drobné i větší ranky, jen pozor při použití na sliznice.
- Hypermangan – má podobné použití jako roztok Betadine. Naše veterinářka nám ho však doporučila spíše. Můžete ho naředit i velmi jemný, který je pak hodně šetrný při dezinfekci sliznic. Vhodné je ho podávat injekční stříkačkou.
- Peroxid vodíku – ten se nepoužívá na dezinfekci, ale když chcete u pejska vyvolat zvracení. Dávkování je 1 až 2 ml na kg váhy zvířete (1 čajová lžička na 5 kg). Podávejte ho ideálně injekční stříkačkou. POZOR ale, ne vždy je dobré vyvolávat u pejska zvracení, i když víte, že něco špatného pozřel. Proto se vždy před podáním peroxidu určitě informujte u svého veterináře.
- Probiotická pasta Probican (příp. jiná značka) – je to malý zázrak při akutním průjmu i při jiných žaludečních obtížích. Pasta je rovněž vhodná jako doplněk při užívání antibiotik.
- Fenistil kapky – my jsme je zatím nepotřebovali, ale podávají se zvířatům třeba při vosím štípnutí nebo při alergických reakcích.
- Alavis Hemagel – stejně jako u lidí je hemagel vhodný na ošetření různých otevřených ran. Brání tvorbě strupu, působí protizánětlivě a tím urychluje hojení. Ten mohu osobně doporučit.
- Pružné obinadlo, které lepí po celé délce (prodávají i speciální pro psy).
- Tampony, vatové tyčinky, gáza a další obvazový materiál.
- Injekční stříkačky alespoň dvou velikostí (2/5/10 ml).
- Kapky na preventivní čištění očí a uší – ideální je zvolit nějaké bylinné, vhodné i pro psy. Kapky do uší pořídíte ve zverimexu nebo u veterináře, do očí lze použít třeba oční kapky OCUflash, při lehké infekci Opthalmo-septonex.
- Kleštičky na drápky, pinzetu, digitální teploměr.
- Mast na rozpraskané polštářky na tlapkách (případně alespoň vazelína) – ta je potřeba především v zimě, kdy je nutné kůži na packách chránit před mrazem a posypovou solí.
Při prvních lehčích obtížích většinou nemusíte ihned běžet se psem k veterináři. Mnoho obtíží odezní během několika hodin samo. Pokud by se ale stav vašeho pejska nelepšil, případně se do druhého dne zhoršil, s návštěvou lékaře dlouho neotálejte.
Napište mi do komentářů, co obsahuje vaše psí lékárnička, co už jste museli použít a co vašemu pejskovi pomohlo.
18/01/2020